Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2006 0:00 - 12.1.2007 0:00

Advent v Českém centru

(Vernisáž 4/12 15-18 hodin) V pondělí 4.12.2006 Vás srdečně zveme na vernisáž adventní výstavy ručně malovaných obrázků na sklo Vlasty Mikundové. Současně předvede paní Emília Jablonská tradiční zdobení českých domácích perníčků. Přijďte se podívat a načerpat adventní atmosféru! Výstava v Českém centru potrvá do 12.1.2007.

 

Vlasta Mikundová žije ve Zlíně na Moravě a dnes patří k předním autorům podmaleb na sklo, a to z pohledu stylového i technologického. Používá stejné barvy jako staří mistři (tedy vodo-rozpustné, na sklo těžko aplikovatelné barvy). Ve své uměleckořemeslné práci využívá výtvarné postupy, které nacházíme u původních podmaleb v minulosti: rozmývání barev, stínování plochým štětcem, práci s rozštěpeným dřívkem. Ve své tvorbě ovšem hledá i nové možnosti, které naskýtá malování na sklo - jako je používání tenkých lazurových vrstev barvy, napodobování kresby dřeva, rytí do vlhké barvy. Že tuto akvarelovou techniku dokonale ovládá dokazuje její dosavadní tvorba.
Své náměty čerpá z lidového života Moravy a Valašska. Její obrázky jsou jemné, krásné a inspirující.

 

 

Emília Jablonská pochází z východního Slovenska, ale od roku 1971 žije v jižních Čechách v Písku. Vystudovala ekonomiku zemědělství, ale její zájem ji brzy přivedl k tradičnímu umění. Věnuje se zejména zdobení perníku, zdobení kraslic a pletení ze slámy. Účastnila se na výstavách lidového umění v Čechách, Rakousku, Německu, Lucembursku, Holandsku a Izraeli.
Perníčky vyrábí podle staré technologie ze surovin nejlepší kvality (mouka, med, vajíčka, cukr a koření). Neobsahují konservační látky ani barviva. Po upečení jsou křupavé a to je důležité pro dlouhodobou trvanlivost jejich i speciální polevy. Vzory perníčků jsou originální, mají kořeny v lidové tradici jižních Čech. Zdobení se dělá ručně, vyžaduje mnoho času, přesnosti a trpělivosti
.

 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 4.12.2006 0:00
Do: 12.1.2007 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala