Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2016 18:00 - 13.3.2016

Janja Prokić představí své kolekce šperků ve Stockholmu

Janja Prokić představí svou tvorbu stockholmskému publiku hned při dvou příležitostech. Její šperky budou součástí výstavy národního muzea "Open Space - Mind Maps: Position of Contemporary Jewellery"; v Českém centru pak ukáže svou nejnovější kolekci ABRAKADABRA, inspirovanou magickými silami. Obě výstavy jsou součástí unikátního projektu Smyckeskonst 2016, v němž dvacet prestižních galerií a muzeí představí současný šperk jako svébytný umělecký objekt.

Janja Prokić klade ve své práci velký důraz na symboliku a vlastnosti materiálů. Tentokrát pracovala především se žlutým zlatem jakožto symbolem neměnné a stálé ryzosti, ebenem, který tu zastupuje dlouholetost a stabilitu, a bílým korálem, jenž má svého nositele chránit od černé magie.

Samotnou kolekci tvoří magická šestice předmětů, bez nichž se čarodejnice neobejde, tedy křišťálová koule, kouzelnické hůlky, vykuřovadlo na šalvěj, set flakonků na lektvary, sada šperků – prstenů, náramků a náhrdelníků a konečně tác s ustřiženými vlasy autorky.

„Použila jsem vlastnosti lomu světla. Hrana, která je v kolekci jako symbol velmi důležitou, lomí stín a světlo tak, jako se lomí na světě dobro a zlo. Je jen na nás, na kterou stranu se přikloníme,“ vysvětluje, proč vůbec poprvé ve své tvorbě používá hranaté tvary.

Hlavním motivem kolekce je pradávný mystický symbol uzavřeného cyklu sebezničení a sebezrození Uroboros, zobrazovaný jako had požírající si vlastní ocas. „Uzavření cyklu je v lidském životě něčím velmi důležitým, i já jsem s touto kolekcí ukončila jednu životní etapu,“ říká Janja Prokić.

Janja Prokić se narodila v roce 1984 v srbském Bělehradě, od roku 1993 žije v Praze. Studovala malířství v ročníku Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění a na UMPRUM nejdříve v ateliéru sochaře Kurta Gebauera, poté u šperkařky a architektky Evy Eisler, kde studia také dokončila. Je nositelkou řady nominací a ocenění, za kolekci Hidden  place získala letošní cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. 

 

Vernisáž výstavy je 9. března od 18 hodin. Výstava potrvá do 13. března.

Výstava se koná v prostorách Českého centra Stockholm.
Otevřeno denně 11-18 hod. 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 9.3.2016 18:00
Do: 13.3.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala