Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.8.2013 14:00

Představení PACKAGE na stockholmském Kulturfestivalen

Představení fyzického divadla v podání 420PEOPLE, Laterny Magiky a dalších špičkových tanečníků se odehraje 17. srpna 2013 ve 14 a 20 hodin na centrálním náměstí Sergels torg ve Stockholmu. Projekt vznikl ve spolupráci Českého centra a městského festivalu Stockholms Kulturfestival za podpory hlavního partnera Českých center, Staropramenu.

Package je inscenace o každodenní kancelářské rutině. O lidech, jejichž fungování předurčuje systém: hierarchie na úkor citu, nálad, vlastní iniciativy a emocí. V našem podvědomí jsou ale naprogramovány mnohem silnější zákony - pud sebezáchovy, rozmnožovací instinkt, potřeba vést tlupu, vzpoura, ale i neustálá snaha o získání pozornosti opačného pohlaví. Package je sen o momentu, kdy dokážeme navzdory všem nesmyslným zákonům a předsudkům zareagovat jinak, než jak nám to pravidla stanovují.  Co se stane, když se jeden článek kancelářského stereotypu uvolní, kam až lidem dovolí fantazie dojít? A kdo se přidá?

Package vytvořil Shusaku Takeuchi pro svou skupinu Bodytorium v Nizozemí v roce 1993. V různých verzích, vždy upravených pro konkrétní prostředí, byla tato inscenace uvedena na mnoha místech po celém světě. Mimo jiné i jako první oficiální produkce ze západní Evropy na Rudém náměstí v Moskvě.

PACKAGE | premiéra 1993

česká premiéra: 420PEOPLE 2010

Koncept, režie, choreografie: Shusaku Takeuchi 


Obsazení: 

420 PEOPLE: Václav Kuneš, Nataša Novotná

Laterna magika: Sandra Danielová, Zuzana Herenyiová, Tereza Chábová, Štěpán Pechar

Ivana Hannichová, Anna Polívková, Milan Odstrčil, Alexandr Volný, Alex Sadirov, Petr Opavský

SHUSAKU TAKEUCHI  

studoval malířství, sochařství a grafické umění na Univerzitě v Osace. V roce 1972 vycestoval do Evropy a usadil se v Nizozemí. Spolupracoval například s tanečníky butó Eiko & Koma, s argentinským choreografem Graziellem Martinesem, Jango Edwardsem a dalšími. V roce 1974 založil vlastní skupinu - později známou jako Shusaku & Dormu Dance Theater, která kombinuje prvky vizuálního umění, výrazového divadla, pantomimy a tance. S tímto souborem odehrál Shusaku řadu představení po celé Evropě, od roku 1980 také v zemích východní Evropy (Maďarsko, Polsko, Rusko – jeho slupina dostala jako první ze Západu oficiální povolení k vystoupení na Rudém náměstí.) Od 80. let experimentoval s dalšími uměleckými druhy: kombinuje výrazové divadlo se světem počítačů, zvukových efektů a virtuální reality. Jeho specializací se stávají site-specific projekty na různých letních festivalech, později stále více monumentálnější: Floating Silhouettes z roku 1994, odehrávající se ve starém amsterodamském přístavu, představení pro „industriální mausolea” Reservoir (1995) a Bolt (1997) v opuštěných amsterdamských docích. Od devadesátých let se Shusaku věnuje kromě režie a choreografie také pedagogické činnosti.

420PEOPLE

tvoří Václav Kuneš a Nataša Novotná. Řadu let působili v NDT, spolupracovali se špičkou světové choreografie. Nyní se snaží přispět k rozvoji českého tanečního žánru, zúročit zahraniční zkušenosti doma. Repertoár je založen na intenzivní spolupráci českých a zahraničních umělců všech žánrů i koprodukujících institucí. 420PEOPLE chtějí odkrýt českému publiku pojem současný tanec, ukázat jeho vrstevnatost, barevnost a široký záběr v té nejvyšší možné kvalitě a profesionalitě.

 

             

Místo konání:

Sergels torg, Stockholm

Datum:

17.8.2013 14:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala