Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Šperkařka Janja Prokić vytvořila čarodějnický set

České centrum Stockholm, 29. února 2016. Mladá česká designérka, které v těle koluje srbská krev, představuje ve Stockholmu magickou kolekci ABRAKADABRA

Janja Prokić klade ve své práci velký důraz na symboliku a vlastnosti materiálů. Tentokrát pracovala především se žlutým zlatem jakožto symbolem neměnné a stálé ryzosti, ebenem, který tu zastupuje dlouholetost a stabilitu, a bílým korálem, jenž má svého nositele chránit od černé magie.

 

Samotnou kolekci tvoří magická šestice předmětů, bez nichž se čarodejnice neobejde, tedy křišťálová koule, kouzelnické hůlky, vykuřovadlo na šalvěj, set flakonků na lektvary, sada šperků – prstenů, náramků a náhrdelníků a konečně tác s ustřiženými vlasy autorky.

„Použila jsem vlastnosti lomu světla. Hrana, která je v kolekci jako symbol velmi důležitou, lomí stín a světlo tak, jako se lomí na světě dobro a zlo. Je jen na nás, na kterou stranu se přikloníme,“ vysvětluje, proč vůbec poprvé ve své tvorbě používá hranaté tvary.

Hlavním motivem kolekce je pradávný mystický symbol uzavřeného cyklu sebezničení a sebezrození Uroboros, zobrazovaný jako had požírající si vlastní ocas. „Uzavření cyklu je v lidském životě něčím velmi důležitým, i já jsem s touto kolekcí ukončila jednu životní etapu,“ prozrazuje Janja Prokić.

 

ABRAKADABRA: Šperky pro moderní čarodějnici

10.-13. března 2016
Vernisáž 9. března v 18:00 

České centrum Stockholm
Villagatan 21
Výstava je přístupná denně 11-18 hod