Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Praha – Stockholm – Praha (Kampa)

České centrum ve Stockholmu připravilo tématické odpoledne s filmovými projekcemi a přímým přenosem a pozdravem malostranských občanů z Prahy do Stockholmu.


Tisková zpráva, České centrum Stockholm 30. března 2012, Stockholm

České centrum Stockholm ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Švédsku a s partnery v sobotu 24.3.2012 připravilo tématické odpoledne a setkání, na kterém měli účastníci možnost se i virtuálně přenést na pražskou Malou Stranu.

Marcela Straková, České centrum Stockholm:

„Téma Prahy je blízké jak českým krajanům v zahraničí, tak i Švédům a účast byla daleko větší než jsme čekali. Je to poprvé, co jsme se pokusily o vistruální propojení s ČR a o přenesení autentické atmosféry sem do Švédska v duchu letošního motta ´Vi ger dig Tjeckien i Sverige´. Letos představíme pod hlavičkou Českého centra ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR jen ve Stockholmu celkem 6 současných českých dokumentů, které budou zasazeny v tematickém bloku a projekce se uskuteční jak v prostorách Českého centra, tak i na dalších místech. Již brzy představíme dubnové téma a dubnový film. Jednáme o spolupráci také s kiny ve Stockholmu a po celém Švédsku.”

V rámci tematického sobotního odpoledního programu se v prostorách Českého centra uskutečnila projekce dokumentárních filmů Povídky malostranské po 130 letech (2011, režie Jakub Wagner) a Mlýnské kolo Hany Hegerové (2011, režie Tomáš Hodan). Malá Strana, atraktivní lokalita v centru Prahy s jedinečnou atmosférou, byla motivem známé české literární klasiky Jana Nerudy Povídky malostranské a v dokumentu Povídky malostranské po 130 letech se režisér pokusil o konfrontaci známých Nerudových povídek s dnešní podobou slavné pražské čtvrti. Na projekci navázal kvíz o historickém centru Prahy a na závěr odpoledne se promítal dokument Mlýnské kolo Hany Hegerové, dokument o natáčení poslední desky české první dámy šansonu, která nedávno získala čestné občanství Prahy 1.

Mezi projekcemi se v rámci virtuálního přenosu z podia v parku na Kampě v přímém přenosu pozdravili diváky ve Stockholmu organizátoři festivalu Kampa střed světa a uskutečnila se virtuální projížďka na kole s kamerou po staropražské Kampě s ukázkou toho, jak vypadá lokální kulturní festival organizovaný místními obyvateli v Praze, který se konal ve stejnou dobu jako projekce v Českém centru ve Stockholmu. Virtuální projížďka a pozdrav z Kampy byli v režii Jana Látala (studenta katedry dokumentaristiky pražské FAMU).  

Partneři akce: Velvyslanectví ČR ve Švédsku, Czech Tourism Scandinavia, Komunitní centrum Kampa o.s. a Biograf Letní poloha 

 

Více informací

http://www.czechcentres.cz/stockholm

www.czechcentres.cz

České centrum Stockholm

Marcela Straková

T: +46 739 867 954, IP: +420 234 668 570, E:strakova@czech.cz

 

Povídky malostranské po 130 letech

Délka: 80 min

Námět: Martina Stránská, režie: Jakub Wagner, kamera: Marek Brožek

Střih: Šimon Hájek, zvuk: Jakub Jurásek / Juraj Mravec, hudba: Petr Wajsar, producent: Tomáš Rychecký / Anifilm 

Mlýnské kolo Hany Hegerové

Délka: 30 minut

Námět a režie: Tomáš Hodan

Střih: Šárka Sklenářová, zvuková postprodukce: Lukáš Moudrý

Dokumentární film o tom, jak se rodilo album Hany Hegerové Mlýnské kolo v srdci mém.

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.
Realizují
výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická

vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na

mezinárodních festivalech a veletrzích, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.

 

České centrum Stockholm působí ve Švédsku od roku 1997.