Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

OKOLO představí ve Stockholmu Předměty zájmu

Tisková zpráva, Stockholm 20.11.2012

 


OKOLO, Subjects of Interest

Vernisáž 3.12.2012 v 18.00
Setkání s novináři 3.12. 2012 v 16:00     
Výstava 4-20.prosince 2012, Designalleriet, Stockholm

Designérský kolektiv, kreativní agentura, vydavatelé, tvůrci výstav a grafického designu v jednom, skupina OKOLO z Prahy, představuje ve stockholmské Designgalleriet svou dosavadní tvorbu.  Mají za sebou tolik projektů, že lze mluvit o retrospektivě.

Marcela Straková, České centrum Stockholm

OKOLO v Praze svými kreativními projekty určují trendy na mnoha frontách. Výstava vytvořená přímo pro Stockholm ukazuje rozsah jejich tvorby, jedná se v podstatě o první retrospektivu a že je z čeho brát. Výstava ukazuje spektrum od obnovené tradice od československých tenisek Botas 66 přes vhled do české fixed gear community, samostatné kurátorské projekty nebo ukázky nezávislé autorské prezentace designu, mody a životního stylu, cyklistiky konkrétně.  Myslím, že jsou to ve všech případech ukázky z české scény, které by ve Stockholmu mohly rezonovat, konkrétně jsme zvědaví, jak se budou líbit barevné boty v zemi, kde patří tenisky k oblíbené obuvi pro každý den.

Výstava, rozdělená do 5ti tématických celků, reflektuje zájmy jednotlivých členů skupiny OKOLO, kteří v jednotlivých částech instalace komentují design a celkový životní styl kolem nás. Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Štěch a Jakub Štěch představují kapitoly ze své vzájemné tříleté spolupráce, během které kolektiv připravil již desítky výstav v České republice a zahraničí, vydal několik tištěných publikací, spolupracoval s vybranými světovými designéry a kurátory na speciálních projektech odhalujících pravou podstatu designérské tvorby, kterou představují vždy ve specifickém kurátorském konceptu.  

Mezi nejvýznamnější zahraniční prezentace OKOLO patří výstava Light Sculptures připravená pro Lodz Design Festival 2011 v Polsku, kurátorovaný pop-up store pro výstavu Multiplicity během Londýnského Design Festivalu 2011 či prezentace knihy OKOLO Mollino v kultovním concept storu 10 Corso Como v Miláně.

Jeden ze členů skupiny Jan Kloss se ve Stockholmu představí již podruhé, v roce 2008 zde za kolekci Botas 66 obdržel European Design Award. Adam Štěch není ve Švédsku také úplným nováčkem, má také za sebou spolupráci se švédským studiem Folkform na přípravě kolekce kabinetů The Collectors, pro kabinet Meadow  dodal 32 motýlů ze své sbírky. Výsledek byl vystaven v roce 2008 v londýnské galerii Mint.

OKOLO, Subjects of Interest
1.12. – 20.12.2012
Designgalleriet, Odengatan 21, Stockholm
Kurátor: Adam Štěch
Grafický design: Matěj Činčera, Jan Kloss
Instalace a koncept: OKOLO

 

Partneři výstavy: Botas, a.s., Velvyslanectví ČR ve Stockholmu a Czech Trade Stockholm
Mediální partneři výstavy: severskelisty.cz, czechdesign.cz, designcabinet.cz

 

Pro více informací:
http://www.czechcentres.cz/stockholm, www.designagalleriet.com , www.okoloweb.cz   

 

Kontakt:

Tjeckiska centret,
Marcela Straková/Teresia Eriksson
T: +46 08 440 4 218
GSM: +46 739 867 954
E: ccstockholm@czech.cz


O Českém centru Stockholm

České centrum ve Stockholmu bylo založeno v roce 1997 a je součástí sítě Českých center. České centrum ve Stockholmu se podílí na realizaci českých uměleckých projektů ve Švédsku, spolupracuje s významnými kulturními institucemi a podporuje výměnné projekty. Pořádá výstavy, filmové projekce, koncerty, přednášky, spolupracuje s krajanskými spolky, bohemisty, kulturními instituty dalších zemí a řadou dalších švédských institucí ad.

Hlavním posláním Českého centra je propagace České republiky ve Švédsku, dialog s veřejností a médii a podpora aktivní prezentace ČR ve všech oblastech kultury, vědy a školství, obchodu a cestovního ruchu. Standardem je pomoc při prosazování české kultury do programů předních uměleckých institucí v zemích působení. Česká centra jsou součástí Evropského sdružení národních kulturních institutů EUNIC a tvoří příspěvkovou organizaci Ministerstva zahraničních věcí ČR.