Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Přednáška Judity Matyášové „Sofiina volba po česku“

České centrum Stockholm a Židovské muzeum ve Stockholmu jsou partnery přednášky Judity Matyášové Sofiina volba po česku.

 

 

V rámci přednášky představí Judita Matyášová projekt, ve kterém mapuje osudy 150 židovských dětí, které jejich rodiče poslali v říjnu 1939 z Československa do Dánska, aby je zachránili. Děti v roce 1943 uprchly do Švédska a jen díky mnoha šťastným náhodám unikly smrti. Judita Matyášová, česká publicistka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze, pátrá po osudech těchto „dětí“ (nyní téměř devadesátiletých pamětníků) po celém světě. Jejich životní příběhy nebyly nikdy historicky zdokumentovány a nyní je zřejmě poslední šance zaznamenat tyto osudy. Výsledky pátrání představí autorka 12. března v 18 hodin v Židovském muzeu ve Stockholmu.

Název „Sofiina volba po česku“ je volnou parafrází na Styronovu knihu o nesnadné volbě matky, která musí vybrat jedno z dětí. V podobné situaci se ocitli i rodiče dětí, když museli zvolit jen jednoho ze svých potomků a poslat ho do sionistických kurzů. Cílem kurzů, které probíhaly v Praze, Brně a Olomouci, bylo připravit mladé lidi na vycestování do Palestiny. Nemilosrdná volba závisela na věku dítěte a také finanční možnosti rodiny, protože za každé dítě se platilo. Tato okolnost dostala rodiče do nelehké situace, kdy museli volit, které ze svých dětí zachrání. Nakonec děti neodjely do Palestiny, ale zamířily do tehdy neutrálního Dánska. Děti na podzim 1943 uprchly do Švédska. Moment útěku je zároveň momentem přerušení kontakt mezi dětmi. Když se Matyášová v lednu 2011 setkala se Zuzanou Ledererovou, která je jedním z dětí, rozhodla se, vypátrat více o tomto příběhu odvahy a statečnosti českých dětí a rodičů.

Partnery pátrání po osudech židovských dětí ve Švédsku jsou: Velvyslanectví České republiky ve Švédsku, České centrum Stockholm, Paideia, Židovské muzeum Stockholm a Vojenský historický ústav v Praze.

 

Kontakt:

Tjeckiska centret                                     

Kristyna Müller                                                                        Judita Matyášová

T: +46 725 254 477                                                                 T: +420 724 905 379

E: muller@czech.cz                                                                E: judita.matyasova@lidovky.cz

 

www.sophieschoice.webgarden.cz, www.stockholm.czechcentres.cz

 

Tjeckiska centret finns i Stockholm sedan 1997 och dess huvudsyfte är att förmedla Tjeckisk kultur i Sverige.