Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Antonín Jirát na fasádě ve Stockholmu upletl Svetr

Tisková zpráva, Stockholm 20. 11. 2012

Antonin Jirát/ Svetr
Umělecká rezidence 6.11.-20.11.2012
Instalace  17.11.2012-19.11.2012
Vernisáž 19.11.2012 v 18.00                                                                                                   

Antonin Jirát v rámci umělecké rezidence ve Stockholmu vytvořil na 26 m vysoké fasádě ve čtvrti Kungsholmen umělecké dílo inspirované červeno – modro – bílým svetrem. Velkoplošná instalace s běžícími psi bude na zdi na adrese Kronobergsgatan 33 ve Stockholmu celou zimu.

 „Inspirací pro obraz na zeď domu ve Stockholmu je svetr, který upletla teta mé matky pro mého otce k vánocům roku 1968 na jeho přání. Tento svetr jsem začal nosit v pubertě. Svetr jsem zničil každodenním nošením a v roce 2006 jsem dostal přesnou kopii, kterou upletla tentokrát tchýně mé sestry. Obrazem zároveň vnáším do ulice zjednodušený přírodní motiv pejsků“ uvádí sám umělec.

 Dvoutýdenní tvůrčí pobyt Antonína Jiráta byl podpořen v rámci II. rezidenčního stipendia vypsaného v roce 2012 Institutem umění ve spolupráci s Českým centrem Stockholm a ateliérem Kollektivet Livet, za podpory Ministerstva kultury ČR a Velvyslanectví ČR ve Stockholmu. Výstupem umělecké rezidence mělo být vytvoření dočasné nástěnné umělecké instalace na zed´ na Kronobergsgatan 33 ve Stockholmu.

Prvním rezidentem Českého centra Stockholm byl v roce 2012 vítěz ceny Jindřicha Chalupeckého, Marek Thér. Marek Thér v rámci rezidence pracoval s videem, rezidenčním ateliérem byl prostor v ateliérech WIP: rezidence.

„Umělecké rezidence jsou jednou z nových věcí, které České centrum Stockholm v letošním roce představilo. Hodláme v nich pokračovat i v příštím roce a pro každý obor vždy budeme hledat tu nejvhodnější spolupracující instituci. V případě rezidence T. Jiráta se podařilo vytvořit nejen velké dílo ve veřejném prostoru, kolem kterého projdou denně stovky lidí, je navíc zcela náhodně provedeno v českých národních barvách. Uhodnete, kolik psů běží přes fasádu?“ ptá se ředitelka Českého centra Marcela Straková.


Antonín Jirát/ Svetr, Kronobergsgatan 33, Stockholm, Švédsko

Více informací: http://stockholm.czechcentres.cz/, www.kollektivetlivet.se

Poděkování: Andreas Blom, Alexander Culafic, Georg Herlitz

 

Kontakt:

Tjeckiska centret Stockholm

Marcela Straková/ Teresia Eriksson

T: + 46 08 440 4218

GSM: +46 739 867 954

E: ccstockholm@czech.cz

O Českém centru Stockholm

České centrum ve Stockholmu bylo založeno v roce 1997 a je součástí sítě Českých center. České centrum ve Stockholmu se podílí na realizaci českých uměleckých projektů ve Švédsku, spolupracuje s významnými kulturními institucemi a podporuje výměnné projekty. Pořádá výstavy, filmové projekce, koncerty, přednášky, spolupracuje s krajanskými spolky, bohemisty, kulturními instituty dalších zemí a řadou dalších švédských institucí ad.

Hlavním posláním Českého centra je propagace České republiky ve Švédsku, dialog s veřejností a médii a podpora aktivní prezentace ČR ve všech oblastech kultury, vědy a školství, obchodu a cestovního ruchu. Standardem je pomoc při prosazování české kultury do programů předních uměleckých institucí v zemích působení. Česká centra jsou součástí Evropského sdružení národních kulturních institutů EUNIC a tvoří příspěvkovou organizaci Ministerstva zahraničních věcí ČR.