Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Výročí Holocaustu

České centrum Stockholm 29.ledna 2020 přivítalo Evu Lustigovou, dceru českého spisovatele a scénáristy Arnošta Lustiga.

Eva Lustigová je režisérka a aktivistka, která se snaží i po smrti svého otce pokračovat v udržování jeho odkazu. Spolu se svým bratrem Josefem se skrze nově založenou nadaci snaží přibližovat příběhy holocaustu její rodiny.

Eva Lustigová vedla na škole Futuraskolan workshop a rozpovídala se o vlastních zkušenostech s holocaustem, jakožto zástupkyně 2. generace obětí nabídla velmi osobní a zajímavý vhled do problematiky. Pro studenty 8.třídy si připravila mnoho zajímavého. Nejdříve přiblížila příběh nejen svého otce, ale i matky, která také prošla koncentračními tábory. V rámci workshopu se promítl krátký film Králíček, který je natočený podle jedné z povídek Arnošta Lustiga. Žákům byl touto formou přiblížen život podobně starých dětí v Terezínském táboře. Během Workshopu jednotliví studenti dokonce sdělovali své rodinné příběhy.

Druhá část programu ve Futuraskolan byla zpřístupněna již všem žákům a kromě Evy Lustigové se jí zúčastnili i další pamětníci či potomci pamětníků 2. světové války. Během této části byly předány zúčastněným žákům ceny mezinárodní výtvarné soutěže Lidice zástupkyní České ambasády ve Švédsku.

Na večer proběhl promítání filmu Démanty noci natočené Janem Němcem ve spolupráci s Arnoštem Lustigem a následně proběhla i debata s Evou Lustigovou. Filmová projekce se konala v prostorách Evropského institutu pro studium Židovství Paideia, kde za přítomnosti velvyslance ČR ve Švédsku Jiřího Šitlera proběhlo setkání s Evou Lustigovou.

Video z události naleznete zde.

Spoluorganizátoři akce: ZÚ, PAIDEIA, FUTURASKOLAN