Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Literární cena J. Theinera

Cenu pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. - společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Je určena žijící osobnosti nebo aktivní instituci působící v zahraničí, která svým počinem či dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo ČR. Cena je spojena s finanční prémií 30.000 CZK.

Cena Jiřího Theinera byla poprvé udělena v roce 2011 polskému bohemistovi, překladateli a novináři Andrzeji Jagodzinskemu. V následujících letech byla cena udělena bohemistce, překladatelce a spisovatelce Ruth Bondy z Izraele, kanadskému překladateli a spisovateli Paulu Wilsonovi, překladateli a spisovateli Peteru Demetzovi, běloruskému bohemistovi Sjarheji Smatryčenkovi, literární historičce a překladatelce Markétě Goetz-Stankewicz z USA a nizozemskému bohemistovi a překladateli Edgaru de Bruin. V posledním ročníku cenu obdržel překladatel a bohemista David Short z Velké Británie.V roce 2019 proběhne vyhlášení a předání Ceny Jiřího Theinera v pátek 10. května tradičně na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2019 (Průmyslový palác, Výstaviště Praha).Nominace mohou zasílat zástupci odborné veřejnosti - nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média zabývající se českou literaturou a knižní kulturou. Nominace musí obsahovat plné jméno navrhované osoby, respektive název instituce, včetně kontaktu na nominovaného a zdůvodnění jeho zásluh. Nominace z minulého roku lze letos poslat znovu!Oceněného vybírá pětičlenná komise, kterou jmenuje společnost Svět knihy, s.r.o. Stálým a čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner. 


Pokud vás v uplynulém roce zaujala nějaká osobnost reprezentující svět česko - švédské literatury  - například někdo z hostů pozvaných na akce a knižní festivaly přímo Českým centrem Stockholm (namátkou Hynek Pallas, Petr Nikl, Pavel Kořínek, Daniel Špaček ...) budeme rádi za vaše doporučení.


Uzávěrka nominací je 15. února 2019, své tipy posílejte ideálně mailem na ccstockholm@czech.cz.

https://www.czechlit.cz/en/jiri-theiner-award-call-for-nominations/