Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Freedom: V4 Film Festival

V souladu s předsednictvím připravilo České centrum v součinnosti s Velvyslanectvím České republiky ve Stockholmu filmový festival V4 na téma svoboda. Filmový festival nabídl divákům snímek z každé země V4. Českou kinematografii reprezentoval film z prostředí atletiky s názvem Fair Play. Česká režisérka Andrea Sedláčková (1967) se nechala inspirovat vrcholovou profesionální atletikou v socialistickém Československu a státem řízeným dopingem, který dosud byl a stále ještě je tabu.

Před třiceti lety se začala psát nová éra evropských dějin. Ve východní Evropě došlo k nenásilnému svržení socialistických diktatur a studená válka byla u konce. Rozdělení na Východ a Západ bylo pryč, kontinent se opět spojil. Na velké změny, které pád železné opony provázely, společnost nikdy nezapomene. Svobodné volby, přijetí nových ústav nebo zrušení cenzury tisku však nejsou jedinými změnami, na které vzpomínáme a kterých si vážíme. Komunistický režim ovlivňoval i ty nejmenší detaily našich běžných životů. V obchodech jsme se naučili kupovat novou módu, v kuchyních používat nové suroviny, v kancelářích používat nové technologie, a na cestách naslouchat novým kulturám. Za všechno „nové“, které změna režimu přinesla, jsme patřičně vděční a svobody si nikdy nepřestaneme vážit. Aby se tak stalo, je potřeba si stále připomínat, v čem všem nás železná opona omezovala. Nejen ve vývoji našich zemí, ale i v růstu každého obyvatele. A vy jste si to i díky V4 Film Week mohli připomenout s námi. 

ZÚ a České centrum Stockholm zorganizovalo Filmový týden V4 ve spolupráci s velvyslanectvími Visegrádské 4 a kina Zita, kde se promítání uskutečnilo.

 

Video z události je k nalezení zde.