Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

David Dorůžka v Glenn Miller Café se Sebastian Voegler Quartet

Česky jazzový kytarista David Dorůžka navštíví spolu se Sebastian Voegler Quartet Švédsko. Quartet se skládá z hudebníků z České republiky, Švédska a Německa. Dorůžka navštívil Švédsko poprvé v roce 1998 a od té doby se často vrací a spolupracuje se švédskými hudebníky.

David Dorůžka se narodil roku 1980 v Praze, od svých deseti let se věnuje hře na kytaru a již ve čtrnácti letech účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. Byl členem skupiny Eye of the Hurricane a tria Jaromíra Honzáka. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společnosti udělena cena "Talent roku". Účinkoval na deskách Karla Růžičky Jr. (You Know What I Mean, 1997) a Jaromíra Honzáka (Earth Life, s bubeníkem Jorge Rossym, 1998) - obě desky získaly ocenění “Deska roku” v České republice.

Seskupení SEBASTIAN VOEGLER QUARTET vzniklo v roce 2012, impuls k jeho vzniku dal bubeník Sebastian Voegler, který chtěl vytvořit mezinárodní sestavu ze svých dlouhodobých spoluhráčů a hudebních partnerů, ve které by bylo možné realizovat především vlastní tvorbu, ale také nové úpravy převzatých skladeb z nejrůznějších období historie jazzové hudby. Saxofonistka Birgitta Flick z Berlína není na stockholmské scéně žádným nováčkem, ve Stockholmu strávila část svých studií a švédskou hudbou se zabývá již delší čas, mimo jiné studuje švédskou lidovou hudbu a její projev perfektně koresponduje se švédským přístupem k jazzové improvizaci. David Dorůžka je rovněž znám stockholmským posluchačům, ve Stockholmu účinkoval poprvé v roce 1998, a od té doby spolupracoval s několika významnými švédskými hudebníky (zpěvačka Josefine Lindstrand, která účinkovala na Dorůžkově CD Silently Dawning, nebo skupina The Stoner, sestávající z předních švédských jazzmanů – Nils Berg, Jonas Östholm, Nils Ölmedal, Jon Fält). Svého času působil se Sebastianem Voeglerem rovněž v triu dohromady s kontrabasistou Kristianem Lindem. Kontrabasista Lars Ekman patří i přes svůj mladý věk k nejvyhledávanějším basistům na stockholmské scéně. A bubeník a leader skupiny Sebastian Voegler je jedním z výrazných hlasů ve švédském jazzu od roku 1998, kdy přesídlil do Stockholmu po studiích na Mannes College of Music a New School of Jazz v New Yorku, kde studoval s profesory jako Billy Harper, Joe Chambers, Vernell Fournier, George Garzone a Reggie Workman. Ve Švédsku spolupracoval s hudebníky jako Viktoria Tolstoy, Karl-Martin Almqvist, Mathias Landaeus, Patrik Boman, Nisse Sandström, Fredrik Norén a Magnus Broo a též s mezinárodními hvězdami jako Benny Golson a Jerry Bergonzi. Účinkoval po celé Skandinávii i Evropě a vystupoval též v zemích Jižní Ameriky, v Rusku, Mexiku a v Jižní Africe.

www.daviddoruzka.com 

www.glennmillercafe.com

Koncert:  20.9.2012 v 20.00, a 21.9 2012 v. 20.00

Místo konání:

Glenn Miller Café, Brunnsgatan 21 A, Stockholm

Datum:

Od: 20.9.2012 20:00
Do: 21.9.2012