Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Prezentace mladých českých umělců ve Stockholmu

České centrum Stockholm pokračuje v sérii prezentace mladých českých umělců ve Švédsku, kteří se svým programovým experimentováním snaží posunout hranice uměleckého vyjadřování a cílenou konfrontací upozornit na symptomy dnešní společnosti.

Na jaře 2010 se představila umělecko – aktivistické skupina Gumaguar s kurátorem Alexandrem Peroutkou, který stál i za videoinstalací Welcome tu Prague uměleckého páru Tamara Moyzes a Schlomo Yaffe z podzimu loňského roku a během nadcházejícího jara představí na veletrhu SUPERMARKET 2011 v Kulturhuset mladé galeristy A.M. 180 

Dnes prezentuje České centrum ve spolupráci s Galerií Steinsland Berliner uměleckou skupinu CAP (Crew Against People).

Skupina vznikla v roku 2005 pod jménem CRY CAP.  Svou konfrontační tvorbou, která ze začátku navazovala na syrovost neworského graffiti sedmdesátých let se skupina zapsala do obecného povědomí ve zkrácené verzi – CAP. Syrovost a spontaneita jako východisko pro jejich tvorbu, kde kreslené motivy hrají stejně podstatnou roli, jako písmo, určuje tvorbu CAP někde mezi streetartem a graffiti. Ačkoliv CAP deklarují touhu nemít styl a oprostit se od zátěže existujících stylů graffiti. Dalším nesporným znakem je jejich specifický druh humoru, jakási ironická tupá kreativita. CAP vyhledávají co nejinfantilnější nápady, hraničící s úplnou idiocií. Dovádějí primitivismus graffiti v celé nahotě jeho jediného sdělení – „Jsem tady“!

Zkrátka, CAP jsou tady, ve Stockholmu v sestavě: Ladislava Gažiová, Vít Svoboda a Alexey Klyukov a prezentují se na dvou místech současně. V části Östermalm s instalací Hnědých věcí, které máte možnost vidět v Českém centru a výstavou BAD NEWS – Špatné zprávy v Galerii Steinsland Berliner na Södermalm.

 

http://czechcentres.cz/stockholm/novinky.asp?ID=15019

http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=65302550029