Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.3.2017    |    30.10.2017

Jenůfa na scéně švédské Královské opery

Když na jaře tají ledy, řeka odhalí strašné tajemství... Mladá žena přede všemi něco skrývá. Nosí v sobě dítě muže, s nímž nemá nejmenší vyhlídky na společnou budoucnost. Útěchu hledá u své nevlastní matky, a ta vidí jen jedno jediné řešení - dítě musí zemřít. Koho dostihnou nejdříve strašlivé výčitky svědomí? Slavnou operu skladatele Leoše Janáčka uvede v premiéře Královská opera ve Stockholmu, a to v původním jazyce - česky. Již více než 100 let, Jenůfas osud zaujal publikum. S hudbou, která je tažena do klaustrofobické světa malé obce může být i naléhavý dramatu o svobodné ženy, kteří opustili jejich osudu z důvodu těhotenství. Inspirován tradičních lidových melodií s barevným instrumentaci a rytmické kousnutí, zametá Janáčkovu hudbu přes příběhu a vytváří napětí, drama a silné emoce. Tato sada, režie Annilese Miskimmon, která měla premiéru v Scottish Opera v dubnu 2015 a byl ceněn v britských médiích. Inscenace vznikla ve spolupráci s Scottish Opera a dánské národní opeře v Dánsku.

30.8.2017    |    18.11.2017

Cinemateket uvádí Lásky jedné plavovlásky

Hořká komedie Miloše Formana z roku 1965. Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Mladý klavírista Milda vypadá, jako ten pravý - ale jakmile se Andula potká s jeho rodiči, zjistí, že vše je jinak.

20.10.2017    |    22.10.2017

NFA představuje restaurované filmy

Národní filmový archiv se účastní letošního archivního víkendu pořádaného švédskou Cinemateket. V programu se objeví tři restaurované skvosty československé kinematografie, filmy Hoří, má panenko, To je život a Ze soboty na neděli.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

15. 05. 2017

Vědecký festival v Göteborgu s Julií Novákovou

České centrum na Vědeckém festivalu představilo Julii Novákovou, mladou českou spisovatelku žánru science fiction. Ta v Göteborgu promluvila o tom, jak moc se věda a sci-fi prolínají, a co si mohou vzájemně nabídnout. Ví to z vlastní zkušenosti - kromě psaní románů také studuje biologii na Univerzitě Karlově v Praze. Stovky akcí a zhruba 70 tisíc návštěvníků každý rok dělají z festivalu vědy v Göteborgu jednu z největších akcí svého druhu v celé Evropě.

09. 05. 2017

Literární veletrh ve Stockholmu

Nakladatelství Aspekt, které se specializuje na českou literaturu, vydává román od Radky Denemarkové Peníze od Hitlera, v překladu Karin Eriksson. Kniha vychází v edici "Současná česká literatura". Židovská dívka se vrací z koncentračního tábora do své rodné vesnice, avšak zjišťuje, že vlastně není kam se vrátit... Radka Denemarková knihu představila na literárním veletrhu ve Stockholmu 5. - 6. 5. 2017.

03. 05. 2017

Kulturní noc 2017

Divadlo pod Šťastnou Hvězdou před námi nechalo obživnout bezpočet klasických marionet. V malém kinosále bylo navíc také shlédnout dokument o unikátním českém loutkářství, které je od loňského roku v seznamu světového dědictví UNESCO. Po celou noc byl k dispozici barokní fotokoutek s maskami, klobouky a parukami i workshop, v rámci kterého si bylo možné vyrobit vlastní masku na oči.

29. 03. 2017

Sany: Girl Power

Sedm let natáčela česká graffiti writerka Sany dokumentární film s názvem Girl Power, ve kterém zachycuje graffiti komunitu žen a dívek z patnácti měst po celém světě. Dokument měl švédskou premiéru v progresivní galerii Botkyrka, kde se Sany zároveň za podpory Českého centra účastnila mezinárodního rezidenčního programu Residence Botkyrka.

Videa

Video placehodler