Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.11.2019    |    8.12.2019

Samizdat: Výstava v Malmö

Ve spolupráci s pražskou knihovnou české exilové a samizdatové literatury Libri Prohibiti pořádá Městská knihovna Malmö a Konsthall Malmö výstavu knih exilových nakladatelství, samizdatových knih a materiálu používaného k produkci výtisků samizdatu. Výstava nás vrací do nedávné historie, kdy byly knihy vnímány jako hrozba pro vládnoucí režim. Zároveň nám akce připomíná, že svobodu slova nikdy nesmíme považovat za samozřejmost. Zdroj: Författarbesök på Biblioteken i Malmö (malmo.se/forfattarscenen)

13.11.2019

Autorská scéna v Malmö: Hůlová, Denemarková, Platzová a Fischerová

Po roce 1989 upadli “oficiální” prorežimní autoři v Česku rychle v zapomnění. Najednou byli vydávaní a čtení dříve zakázaní autoři. Jak se měnila česká literatura během třech desetiletí po Sametové revoluci? A jaká je dnes?

5.12.2019

Rozkoš v Kulturhusetu

V Kulturhuset Stadsteatern bude uveden film Rozkoš režisérky Jitky Rudolfové v rámci programu uvádějícího nejzajímavější filmy natočené ženami. V rámci tohoto filmového festivalu bude vůbec poprvé uveden český film. Kromě filmu Rozkoš, která bude promítána 5. prosince, se do programu dostal také film z Finska a Španělska. Fotografie: CinemArt

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

15. 11. 2019

Kaligrafický workshop

Talentovaná mladá umělkyně Anita Hrubešová působící v Dánsku v rámci své kurátorské cesty ve Stockholmu uspořádala workshop kaligrafie ve spolupráci s Konstfackem.

14. 11. 2019

Autorská scéna v Malmö

13. listopadu 2019 uspořádala Městská knihovna v Malmö autorskou scénu na téma české literatury. Hosty večera byly čtyři přední české spisovatelky: Radka Denemarková, Sylva Fischerová, Petra Hůlová a Magdaléna Platzová.

13. 11. 2019

Výstava samizdatu v Malmö

Mezi 6. listopadem a 8. prosincem 2019 probíhají v Malmö dvě výstavy zaměřené na československý samizdat - v Malmö Stadsbibliotek a Malmö Konsthall jsou vystaveny originální zakázané knihy i nástroje pro jejich výrobu.

05. 11. 2019

Halloweenské promítání krátkých filmů

Petr Horák z iShorts, který vybíral české filmy na festival animovaných krátkých filmů REX, uvedl v Českém centru několik studentských filmů s tématem Halloween.

03. 11. 2019

REX Animation

Na festivalu krátkých animovaných filmů REX reprezentovalo českou tvorbu šest filmů - Noctuelle (jako součást halloweenského programu) a dále filmy Sh_t Happens (program Dependencies), Nine Lives a Hide'n'Seek (Memories), Hopus v rámci programu pro děti a také film Apart, jehož spoluautor Lukáš Janičík byl jedním z hostů festivalu.

27. 10. 2019

CzechMate

České centrum ve Stockholmu pořádalo 27. 10. 2019 netradiční oslavu státního svátku Dne vzniku Československa! Kromě připomínky nejdůležitějšího českého výročí se měly možnost seznámit různé generace českých a slovenských krajanů žijících ve Švédsku. Událost doprovázela výstava Once Upon a Time Lucie Frýdlové.

17. 10. 2019

Kafkafreud

Výstavu Kafkafreud uvedla 17. října 2019 v prostorách Café Bajit reprezentantka Paideia folkhögskolan Ivana Koutníková společně s autorem Jiřím Slívou a velvyslancem ČR ve Švédsku Jiřím Šitlerem.

29. 09. 2019

Göteborg Book Fair 2019

Na knižním festivalu v Göteborgu Českou republiku reprezentovali Petra Hůlová, Josef Pánek a nakladatelství Albatros a Argo.

25. 09. 2019

Evropský den jazyků 2019

24. září 2019 se v Europahuset konala tradiční Evropská kavárna, v níž se více než 600 švédských žáků mohlo seznámit s evropskými jazyky, mezi nimiž nemohla samozřejmě chybět ani čeština!

11. 09. 2019

The Pink Tank: Constantly Striving for Democracy

30. výročí pádu železné opony bude připomenuto vystavením nové verze růžového tanku Davida Černého pod názvem The Pink Tank: Constantly Striving for Democracy na náměstí Raoula Wallenberga v centru Stockholmu. Dílo doprovází i výstava o československé tzv. Sametové revoluci r. 1989 a o hrozbách, kterým čelí demokracie dnes. Akci slavnostně zahájí ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček 9. září v 10.00.

11. 09. 2019

Recepce na české ambasádě s ministrem Tomáš Petříčkem

Na závěr své oficiální návštěvy Švédska se ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček setkal s Čech žijícími ve Švédsku. Během recepce na české ambasádě proběhla tisková konference s novináři. Krajany přivítal jak ministr Petříček, tak velvyslanec České republiky ve Švédsku Jiří Šitler. O hudební doprovod se postaral český pianista Najponk a během večera byla ministra předána také publikace česko-švédského vědce a restaurátora Františka Makeše.

04. 09. 2019

Čtyři povídky: Vzpomínky na Holocaust

Holocaust: jeden z nejdůležitějších mezníků světových dějin, na nějž nesmíme nikdy zapomenout. S tímto poselstvím organizace Judisk Kultur představuje čtveřici povídek autorů židovského původu, které poprvé vycházejí ve švédštině. Jedná se o díla osobností, které měly osobní zkušenosti s holocaustem, včetně Arnošta Lustiga. Projekt byl umožněn stipendiem Nadace Micaela Bindefelda na památku holocaustu.

23. 08. 2019

Promítání Filmu Hovory s T.G.M.

Promítání filmu Hovory s TGM v rámci výročí Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

05. 08. 2019

Stockholm Pride Parade 2019

Stockholm Pride je festival podpořen evropskými instituty. Jedná se o každoroční festival, který se ve Stockholmu koná od roku 1998.

02. 08. 2019

Letní hokejový turnaj

Český hokejový tým Czech Knights se účastní prestižního turnaje European Summer Series s týmy ze Skandinávie i Severní Ameriky. Tým přišli podpořit i velvyslanec ČR ve Stockholmu Jiří Šitler a zástupci České centra.

02. 08. 2019

Stockholm Pride - Promítání krátkých filmů

Stockholm Pride je festival podpořen evropskými instituty. Jedná se o každoroční festival, který se ve Stockholmu koná od roku 1998. V rámci promítání krátkých evropských filmů s LGBTQ+ tématikou byl promítnut český film Kopřiva.

22. 07. 2019

Kulturnatt 2019

Přijďte se podívat na interaktivní výstavu a poslechnout kapelu Liljor, která hraje do švédštiny přeložené české protestní písně. Součástí bude prezentace českého studia 3dsense, které přítomným představí multimediální hru Labyrint 1968. Vystaveny budou fotografie Václava Havla pořízeny Jiřím Jírů.

22. 07. 2019

Kafkův Proces na scéně královského baletu

V tomto unikátním baletním představení, inspirovaném klasickým procesem Franze Kafky, jste vtaženi do pokrouceného byrokratického bludiště, které do sebe vtahuje jak publikum, tak tanečníky. Příběh se odehrává ve městě připomínajícím Prahu, s magickými uličkami a stavbami.

22. 07. 2019

Mezinárodní festival tradičního oblečení a jídla

Alice Klouzková je umělkyně, která tradiční modrotisk ve své tvorbě využívá a ČC je bude prezentovat na Mezinárodním festivalu tradičního oblečení a jídla, který bude pořádán klubem Diplomatic Spouses Club Stockholm.

22. 07. 2019

Stockholm Loves Pollinators

Na den Biodiverzity (22. května) pořádá Asociace diplomatů spolu s iniciativou Stockholm Loves Pollinators a městem Stockholm akci, při níž zástupci několika desítek zemí společně započnou komunitní zahradu a odkryjí pamětní desku.

Videa

Video placehodler