Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.3.2017    |    29.9.2017

Jenůfa na scéně švédské Královské opery

Když na jaře tají ledy, řeka odhalí strašné tajemství... Mladá žena přede všemi něco skrývá. Nosí v sobě dítě muže, s nímž nemá nejmenší vyhlídky na společnou budoucnost. Útěchu hledá u své nevlastní matky, a ta vidí jen jedno jediné řešení - dítě musí zemřít. Koho dostihnou nejdříve strašlivé výčitky svědomí? Slavnou operu skladatele Leoše Janáčka uvede v premiéře Královská opera ve Stockholmu, a to v původním jazyce - česky. Již více než 100 let, Jenůfas osud zaujal publikum. S hudbou, která je tažena do klaustrofobické světa malé obce může být i naléhavý dramatu o svobodné ženy, kteří opustili jejich osudu z důvodu těhotenství. Inspirován tradičních lidových melodií s barevným instrumentaci a rytmické kousnutí, zametá Janáčkovu hudbu přes příběhu a vytváří napětí, drama a silné emoce. Tato sada, režie Annilese Miskimmon, která měla premiéru v Scottish Opera v dubnu 2015 a byl ceněn v britských médiích. Inscenace vznikla ve spolupráci s Scottish Opera a dánské národní opeře v Dánsku.

26.9.2017

Evropský den jazyků 2017

Mezinárodní den jazyků se každoročně slaví 26. září a to již od roku 2001. Oslavy se konají v Evropském domě ve Stockholmu a na programu bude nejenom prezentace jednotlivých jazyků, ale také soutěže.

30.8.2017    |    18.11.2017

Cinemateket uvádí Lásky jedné plavovlásky

Hořká komedie Miloše Formana z roku 1965. Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Mladý klavírista Milda vypadá, jako ten pravý - ale jakmile se Andula potká s jeho rodiči, zjistí, že vše je jinak.

12.10.2017    |    15.10.2017

Festival animovaných filmů REX ve Stockholmu

12. - 15. října pořádá sdružení evropských kulturních institutů EUNIC ve spolupráci s Kulturhuset Stadsteatern a švédskou asociací animátorů SAAVA 3. ročník Festivalu evropského animovaného filmu ve Stockholmu a česká animovaná tvorba na tomto festivalu také nebude chybět. Evropská tvorba znovu ukazuje nejen svoji představivost a experimentální a inovativní talent, ale i impozantní znalosti různých animačních technik, které je možné shlédnout, či dokonce zkusit během festivalových workshopů.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

15. 05. 2017

Vědecký festival v Göteborgu s Julií Novákovou

České centrum na Vědeckém festivalu představilo Julii Novákovou, mladou českou spisovatelku žánru science fiction. Ta v Göteborgu promluvila o tom, jak moc se věda a sci-fi prolínají, a co si mohou vzájemně nabídnout. Ví to z vlastní zkušenosti - kromě psaní románů také studuje biologii na Univerzitě Karlově v Praze. Stovky akcí a zhruba 70 tisíc návštěvníků každý rok dělají z festivalu vědy v Göteborgu jednu z největších akcí svého druhu v celé Evropě.

09. 05. 2017

Literární veletrh ve Stockholmu

Nakladatelství Aspekt, které se specializuje na českou literaturu, vydává román od Radky Denemarkové Peníze od Hitlera, v překladu Karin Eriksson. Kniha vychází v edici "Současná česká literatura". Židovská dívka se vrací z koncentračního tábora do své rodné vesnice, avšak zjišťuje, že vlastně není kam se vrátit... Radka Denemarková knihu představila na literárním veletrhu ve Stockholmu 5. - 6. 5. 2017.

03. 05. 2017

Kulturní noc 2017

Divadlo pod Šťastnou Hvězdou před námi nechalo obživnout bezpočet klasických marionet. V malém kinosále bylo navíc také shlédnout dokument o unikátním českém loutkářství, které je od loňského roku v seznamu světového dědictví UNESCO. Po celou noc byl k dispozici barokní fotokoutek s maskami, klobouky a parukami i workshop, v rámci kterého si bylo možné vyrobit vlastní masku na oči.

29. 03. 2017

Sany: Girl Power

Sedm let natáčela česká graffiti writerka Sany dokumentární film s názvem Girl Power, ve kterém zachycuje graffiti komunitu žen a dívek z patnácti měst po celém světě. Dokument měl švédskou premiéru v progresivní galerii Botkyrka, kde se Sany zároveň za podpory Českého centra účastnila mezinárodního rezidenčního programu Residence Botkyrka.

Videa

Video placehodler

Program

13.9.2017 17:30 - 0:00

Promítání: Vrásky z lásky

Česko-švédský krajanský spolek zve na promítání komedie režiséra Jiřího Stracha a scénáristy Marka Epsteina, která představí vynikající české herce. Jak dopadne setkání s bývalou láskou po dlouhých čtyřiceti letech?

Ota je bývalý učitel a ve svém věku má již řadu vrtochů. Čeká ho ale náročná operace a Ota se rozhodne, že je ta správná doba, kdy je třeba vyhledat někoho, kdo kdysi znal. Opět se proto potká se svou známou - herečkou Janou, která ještě nemíní rezignovat na život. Díky Janě se Ota vydává na napínavou road-movie, na jakou by si možná ani v mladším věku netroufl. V hlavních rolích skvělý Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Režie Jiří Strach, 2012.

 

Promítáme přímo v prostorách Českého centra na Villagatan 21.

Místo konání:

Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

13.9.2017 17:30 - 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce