Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.09.2020

IMPORTANT UPDATE - Grow our Humanity: Velvet Run 2020

VELVET RUN je tradiční akcí, kterou si za České centrum Stockholm připomínáme výročí sametové revoluce. Tato akce bude také provázána s letošním hnutím GROW OUR HUMANITY. V důsledku vyvíjející se situace letošní VELVET RUN však proběhne v pozměněné formě. Abychom zajistili co nejvyšší bezpečnost všech zúčastněných, nepoběžíme tentokrát všichni společně, ale každý zvlášť. Každý si tak může zvolit vlastní trasu ať už běhu či chůze, která mu vyhovuje. Bude nás však spojovat stejná myšlenka boje za svobodu, demokracii a humanismus. Pro všechny z vás, kteří se do akce zapojí, je přichystána speciální odměna!

8.11.2020    |    30.12.2020

PAT A MAT: ZIMNÍ RADOVÁNKY

31.1.2020    |    31.12.2020

Pink Tank v Karlstadu

České centrum ve Stockholmu vás srdečně zve na jedinečnou výstavu Růžového tanku českého umělce Davida Černého u příležitosti 52. výročí srpnových událostí roku 1968.

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

21. 08. 2020

#GrowOurHumanity

Prostřednictvím projektu #GrowOurHumanity se s námi můžete podělit o ideje českých humanistů, a to přímo na našich sociálních sítích. Zašlete nám vaše originální fotografie oblíbeného citátu některého z významných českých humanistů. Vaše fotografie s námi můžete sdílet na e-mail: ccstockholm@czech.cz nebo Facebooku ČC Stockholm. Vaše příspěvky budou uveřejněny na sociálních médiích Českého centra ve Stockholmu. Těšíme se na vaši kreativitu! Více o projektu #GrowOurHumanity se dozvíte na: http://stockholm.czechcentres.cz/program/event-details/seeds-of-humanity/ Sledujte také náš Grow_our_Humanity Instagram účet

24. 06. 2020

Grow our humanity: by dance

V rámci projektu #growourhumanity ČC Stockholm navázalo spolupráci s jedním ze slavných českých tanečních choreografů, mj. také členem Norrdans Tomášem Červinkou a uspořádalo jedinečný taneční workshop.

23. 06. 2020

Grow our humanity: by comic

ČC Stockholm společně ve spolupráci s mezinárodní školou Futuraskolan připravilo v rámci projektu #growourhumanity jednodenní komiksový online workshop pro žáky 5. tříd. Jedinečný on-line workshop pro děti byl veden známou českou kreslířkou komiksu Toy Box. Cílem projektu bylo rozvíjet dětskou fantazii, rozvíjet schopnost sebevyjádření a společná diskuze tom, co dělá člověka superčlověkem.

06. 03. 2020

Slow Fashion Show

Na začátku března proběhla jedinečná událost Slow Fashion Show, na které Českém centrum Stockholm spolupracovalo s Fakultou umění a designu Univerzity J.E. Purkyně a s Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě. Cílem tohoto projektu bylo rozšířit povědomí o pomalém a udržitelném módním průmyslu a propagovat ekologické způsoby výroby.

11. 02. 2020

Beijer Hockey Tour 2020 & Pavel Fuksa

Čeští hokejisté se představili na zápasech čtyř nejlepších týmů Evropy: Česka, Švédska, Finska a Ruska. Zápasy v Globen areně ve spolupráci Českého Centra a Tolv doplnily o speciální výstavu Pavla Fuksy, která probíhá až do konce února.

06. 02. 2020

V4 Film Festival

V souladu s předsednictvím připravuje České centrum v součinnosti s Velvyslanectvím České republiky ve Stockholmu filmový festival V4 na téma svoboda. Českou kinematografii bude reprezentovat film z prostředí atletiky s názvem Fair Play. Česká režisérka Andrea Sedláčková (1967) se nechala inspirovat vrcholovou profesionální atletikou v socialistickém Československu a státem řízeným dopingem, který dosud byl a stále ještě je tabu.

05. 02. 2020

Výročí Holocaustu

K výročí Holocaustu přijela Eva Lustigová, která sdílela své vzpomínky a zprostředkovala zkušenosti svého otce (Arnošta Lustiga) z koncentračních táborů žákům ve Futuraskolan.

08. 12. 2019

Promítání filmu Rozkoš

Ve spolupráci s Kulturhuset Stadteatern a Klarabiografen proběhlo v rámci festivalu Ny europeiska filmen promítání filmu Rozkoš české režisérky Jitky Rudolfové. Festival se zaměřuje na tvorbu nejslibnějších režisérek z celé Evropy.

08. 12. 2019

Mikulášská besídka

Český krajanský spolek uspořádal především pro děti již tradiční mikulášskou besídku se zdobením perníků, výrobou vánočních ozdob i návštěvou Mikuláše, anděla a čerta.

27. 11. 2019

30 let od pádu železné opony

Švédsko-česká parlamentní skupina ve spolupráci s ambasádami Bulharska, ČR, SRN, Maďarska, Polska, Rumunska a SR uspořádaly panelovou diskusi "30 let po pádu železné opony: Společná tvorba Evropy." Za Českou republiku v Riksdagu vystoupil velvyslanec Jiří Šitler a ekonom Tomáš Sedláček.

20. 11. 2019

Czech Day

Oslavy Dne české státnosti a také 30 let svobody organizovala v Historiska museet Česká ambasáda spolu s ČC Stockholm. O kulturní program recepce se postaral Georg Riedl spolu s Matsem Bergströmem a také členové studia Lunchmeat, Francis Sanders a Dima Berzon se svojí originální živou digitální malbou na téma roku 1989.

20. 11. 2019

Velvet Run

České centrum Stockholm oslavilo 30 let svobody originálním Velvet Run/Walkem, během něhož účastníci vytvořili pomocí svých běžeckých aplikací v digitálním prostoru českou vlajku na mapě Stockholmu.

15. 11. 2019

Kaligrafický workshop

Talentovaná mladá umělkyně Anita Hrubešová působící v Dánsku v rámci své kurátorské cesty ve Stockholmu uspořádala workshop kaligrafie ve spolupráci s Konstfackem.

14. 11. 2019

Autorská scéna v Malmö

13. listopadu 2019 uspořádala Městská knihovna v Malmö autorskou scénu na téma české literatury. Hosty večera byly čtyři přední české spisovatelky: Radka Denemarková, Sylva Fischerová, Petra Hůlová a Magdaléna Platzová.

13. 11. 2019

Výstava samizdatu v Malmö

Mezi 6. listopadem a 8. prosincem 2019 probíhají v Malmö dvě výstavy zaměřené na československý samizdat - v Malmö Stadsbibliotek a Malmö Konsthall jsou vystaveny originální zakázané knihy i nástroje pro jejich výrobu.

05. 11. 2019

Halloweenské promítání krátkých filmů

Petr Horák z iShorts, který vybíral české filmy na festival animovaných krátkých filmů REX, uvedl v Českém centru několik studentských filmů s tématem Halloween.

03. 11. 2019

REX Animation

Na festivalu krátkých animovaných filmů REX reprezentovalo českou tvorbu šest filmů - Noctuelle (jako součást halloweenského programu) a dále filmy Sh_t Happens (program Dependencies), Nine Lives a Hide'n'Seek (Memories), Hopus v rámci programu pro děti a také film Apart, jehož spoluautor Lukáš Janičík byl jedním z hostů festivalu.

27. 10. 2019

CzechMate

České centrum ve Stockholmu pořádalo 27. 10. 2019 netradiční oslavu státního svátku Dne vzniku Československa! Kromě připomínky nejdůležitějšího českého výročí se měly možnost seznámit různé generace českých a slovenských krajanů žijících ve Švédsku. Událost doprovázela výstava Once Upon a Time Lucie Frýdlové.

17. 10. 2019

Kafkafreud

Výstavu Kafkafreud uvedla 17. října 2019 v prostorách Café Bajit reprezentantka Paideia folkhögskolan Ivana Koutníková společně s autorem Jiřím Slívou a velvyslancem ČR ve Švédsku Jiřím Šitlerem.

29. 09. 2019

Göteborg Book Fair 2019

Na knižním festivalu v Göteborgu Českou republiku reprezentovali Petra Hůlová, Josef Pánek a nakladatelství Albatros a Argo.

Videa

Video placehodler