Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.1.2020    |    26.1.2020

Mistrovství Evropy v házené mužů 2020

Fandíte házené? Pokud ano, během ledna vás čeká spoustu zápasů, které stojí za to vidět. Hned ve třech evropských zemích se bude hrát Mistrovství Evropy v házené mužů, a Česko i Švédsko budou u toho. Český mužský tým se představí v rámci Skupiny B ve Vídni, tým Švédska si naopak poprvé zahraje na domácí půdě v rámci Skupiny F v Gothenburgu. Finálový víkend čeká na semifinalisty, kteří budou vybráni z celkem 24 evropských týmů, ve švédském Stockholmu. Ať už se čeští házenkáři do finále probojují, nebo ne, o zábavu a napětí bude o víkendu od 24. do 26. ledna 2020 ve stockholmské Tele 2 Areně postaráno. Přijďte si společně s ČC Stockholm zafandit a užít nezapomenutelnou atmosféru.

19.1.2020

Tjeckisk Vintern

Nedělní odpoledne bude patřit české hudbě. Arméns musikkår ve Stockholmu představí tvorbu Bohuslava Martinů, unikátní Smetana Fanfare Karla Husy a chybět nebude ani pochod Florentine Marsch Julia Fučíka. Pomyslně nedělní koncert navštíví i Leoš Janáček.

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

08. 12. 2019

Promítání filmu Rozkoš

Ve spolupráci s Kulturhuset Stadteatern a Klarabiografen proběhlo v rámci festivalu Ny europeiska filmen promítání filmu Rozkoš české režisérky Jitky Rudolfové. Festival se zaměřuje na tvorbu nejslibnějších režisérek z celé Evropy.

08. 12. 2019

Mikulášská besídka

Český krajanský spolek uspořádal především pro děti již tradiční mikulášskou besídku se zdobením perníků, výrobou vánočních ozdob i návštěvou Mikuláše, anděla a čerta.

27. 11. 2019

30 let od pádu železné opony

Švédsko-česká parlamentní skupina ve spolupráci s ambasádami Bulharska, ČR, SRN, Maďarska, Polska, Rumunska a SR uspořádaly panelovou diskusi "30 let po pádu železné opony: Společná tvorba Evropy." Za Českou republiku v Riksdagu vystoupil velvyslanec Jiří Šitler a ekonom Tomáš Sedláček.

20. 11. 2019

Czech Day

Oslavy Dne české státnosti a také 30 let svobody organizovala v Historiska museet Česká ambasáda spolu s ČC Stockholm. O kulturní program recepce se postaral Georg Riedl spolu s Matsem Bergströmem a také členové studia Lunchmeat, Francis Sanders a Dima Berzon se svojí originální živou digitální malbou na téma roku 1989.

20. 11. 2019

Velvet Run

České centrum Stockholm oslavilo 30 let svobody originálním Velvet Run/Walkem, během něhož účastníci vytvořili pomocí svých běžeckých aplikací v digitálním prostoru českou vlajku na mapě Stockholmu.

15. 11. 2019

Kaligrafický workshop

Talentovaná mladá umělkyně Anita Hrubešová působící v Dánsku v rámci své kurátorské cesty ve Stockholmu uspořádala workshop kaligrafie ve spolupráci s Konstfackem.

14. 11. 2019

Autorská scéna v Malmö

13. listopadu 2019 uspořádala Městská knihovna v Malmö autorskou scénu na téma české literatury. Hosty večera byly čtyři přední české spisovatelky: Radka Denemarková, Sylva Fischerová, Petra Hůlová a Magdaléna Platzová.

13. 11. 2019

Výstava samizdatu v Malmö

Mezi 6. listopadem a 8. prosincem 2019 probíhají v Malmö dvě výstavy zaměřené na československý samizdat - v Malmö Stadsbibliotek a Malmö Konsthall jsou vystaveny originální zakázané knihy i nástroje pro jejich výrobu.

05. 11. 2019

Halloweenské promítání krátkých filmů

Petr Horák z iShorts, který vybíral české filmy na festival animovaných krátkých filmů REX, uvedl v Českém centru několik studentských filmů s tématem Halloween.

03. 11. 2019

REX Animation

Na festivalu krátkých animovaných filmů REX reprezentovalo českou tvorbu šest filmů - Noctuelle (jako součást halloweenského programu) a dále filmy Sh_t Happens (program Dependencies), Nine Lives a Hide'n'Seek (Memories), Hopus v rámci programu pro děti a také film Apart, jehož spoluautor Lukáš Janičík byl jedním z hostů festivalu.

27. 10. 2019

CzechMate

České centrum ve Stockholmu pořádalo 27. 10. 2019 netradiční oslavu státního svátku Dne vzniku Československa! Kromě připomínky nejdůležitějšího českého výročí se měly možnost seznámit různé generace českých a slovenských krajanů žijících ve Švédsku. Událost doprovázela výstava Once Upon a Time Lucie Frýdlové.

17. 10. 2019

Kafkafreud

Výstavu Kafkafreud uvedla 17. října 2019 v prostorách Café Bajit reprezentantka Paideia folkhögskolan Ivana Koutníková společně s autorem Jiřím Slívou a velvyslancem ČR ve Švédsku Jiřím Šitlerem.

29. 09. 2019

Göteborg Book Fair 2019

Na knižním festivalu v Göteborgu Českou republiku reprezentovali Petra Hůlová, Josef Pánek a nakladatelství Albatros a Argo.

25. 09. 2019

Evropský den jazyků 2019

24. září 2019 se v Europahuset konala tradiční Evropská kavárna, v níž se více než 600 švédských žáků mohlo seznámit s evropskými jazyky, mezi nimiž nemohla samozřejmě chybět ani čeština!

11. 09. 2019

The Pink Tank: Constantly Striving for Democracy

30. výročí pádu železné opony bude připomenuto vystavením nové verze růžového tanku Davida Černého pod názvem The Pink Tank: Constantly Striving for Democracy na náměstí Raoula Wallenberga v centru Stockholmu. Dílo doprovází i výstava o československé tzv. Sametové revoluci r. 1989 a o hrozbách, kterým čelí demokracie dnes. Akci slavnostně zahájí ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček 9. září v 10.00.

11. 09. 2019

Recepce na české ambasádě s ministrem Tomáš Petříčkem

Na závěr své oficiální návštěvy Švédska se ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček setkal s Čech žijícími ve Švédsku. Během recepce na české ambasádě proběhla tisková konference s novináři. Krajany přivítal jak ministr Petříček, tak velvyslanec České republiky ve Švédsku Jiří Šitler. O hudební doprovod se postaral český pianista Najponk a během večera byla ministra předána také publikace česko-švédského vědce a restaurátora Františka Makeše.

04. 09. 2019

Čtyři povídky: Vzpomínky na Holocaust

Holocaust: jeden z nejdůležitějších mezníků světových dějin, na nějž nesmíme nikdy zapomenout. S tímto poselstvím organizace Judisk Kultur představuje čtveřici povídek autorů židovského původu, které poprvé vycházejí ve švédštině. Jedná se o díla osobností, které měly osobní zkušenosti s holocaustem, včetně Arnošta Lustiga. Projekt byl umožněn stipendiem Nadace Micaela Bindefelda na památku holocaustu.

23. 08. 2019

Promítání Filmu Hovory s T.G.M.

Promítání filmu Hovory s TGM v rámci výročí Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

05. 08. 2019

Stockholm Pride Parade 2019

Stockholm Pride je festival podpořen evropskými instituty. Jedná se o každoroční festival, který se ve Stockholmu koná od roku 1998.

02. 08. 2019

Letní hokejový turnaj

Český hokejový tým Czech Knights se účastní prestižního turnaje European Summer Series s týmy ze Skandinávie i Severní Ameriky. Tým přišli podpořit i velvyslanec ČR ve Stockholmu Jiří Šitler a zástupci České centra.

Videa

Video placehodler