Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.4.2017    |    30.4.2017

Představení Guide otevírá Spring Forward Festival v Aarhusu

Co se stane, když se spojí moderní tanec a moderní světelné technologie? Přestanete potřebovat kulisy, protože místo nich si vystačíte se světlem, stínem a lidským tělem.

6.5.2017

Radka Denemarková a "Peníze od Hitlera" na literárním veletrhu ve Stockholmu

Desítky vystavovatelů a obrovský zájem tisíců návštěvníků - to je literární veletrh ve Stockholmu. Česko na něm bude letos reprezentovat spisovatelka Radka Denemarková. A ne náhodou - její kniha "Peníze od Hitlera" totiž právě vychází ve švédštině. Publikum literárního festivalu tak dostane možnost poznat silný příběh o tom, že i když přežijete koncentrační tábor a vrátíte se domů, utrpení nemusí skončit.

5.5.2017    |    6.5.2017

Peníze od Hitlera vychází ve švédštině

Nakladatelství Aspekt, které se specializuje na českou literaturu, vydává román od Radky Denemarkové Peníze od Hitlera, v překladu Karin Eriksson. Kniha vychází v edici "Současná česká literatura". Židovská dívka se vrací z koncentračního tábora do své rodné vesnice, avšak zjišťuje, že vlastně není kam se vrátit...

18.3.2017    |    29.9.2017

Jenůfa na scéně švédské Královské opery

Když na jaře tají ledy, řeka odhalí strašné tajemství... Mladá žena přede všemi něco skrývá. Nosí v sobě dítě muže, s nímž nemá nejmenší vyhlídky na společnou budoucnost. Útěchu hledá u své nevlastní matky, a ta vidí jen jedno jediné řešení - dítě musí zemřít. Koho dostihnou nejdříve strašlivé výčitky svědomí? Slavnou operu skladatele Leoše Janáčka uvede v premiéře Královská opera ve Stockholmu, a to v původním jazyce - česky. Již více než 100 let, Jenůfas osud zaujal publikum. S hudbou, která je tažena do klaustrofobické světa malé obce může být i naléhavý dramatu o svobodné ženy, kteří opustili jejich osudu z důvodu těhotenství. Inspirován tradičních lidových melodií s barevným instrumentaci a rytmické kousnutí, zametá Janáčkovu hudbu přes příběhu a vytváří napětí, drama a silné emoce. Tato sada, režie Annilese Miskimmon, která měla premiéru v Scottish Opera v dubnu 2015 a byl ceněn v britských médiích. Inscenace vznikla ve spolupráci s Scottish Opera a dánské národní opeře v Dánsku.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

29. 03. 2017

Sany: Girl Power

Sedm let natáčela česká graffiti writerka Sany dokumentární film s názvem Girl Power, ve kterém zachycuje graffiti komunitu žen a dívek z patnácti měst po celém světě. Dokument měl švédskou premiéru v progresivní galerii Botkyrka, kde se Sany zároveň za podpory Českého centra účastnila mezinárodního rezidenčního programu Residence Botkyrka.

29. 03. 2017

Supermarket Art Fair a galerie AM180

A.M.180 – galerie sídlící v pražském klubu Utopia je vnímána jako současný český underground. Prostor už 14 let propojuje nezávislou hudební scénu se současným výtvarným uměním. Skupina A.M.180 je nezávislý kreativní kolektiv, založený na principech DIY, ale hlavně – punkové etiky. V rámci Supermarket Art Fair ve Stockholmu tvůrci 23. března 2017 přenesli genius loci tohoto hybridního pražského prostoru přímo k návštěvníkům veletrhu nezávislých galerií Supermarket Art Fair.

29. 03. 2017

Taneční kurz Polky

Ve spolupráci s Českým centrem se studenti Královské hudební akademie ve Stockholmu mohli naučit základním krokům Polky. Akce probíhala 2. března 2017 v prostorách zámku Edsberg.

07. 03. 2017

Konference k výročí vydání Charty 77

U příležitosti čtyřicátého výročí od vydání Charty 77 proběhla na půdě švédského parlamentu konference s názvem "Living in Truth and Freedom - Do We Still Want That?". Účastníci konference se ohlédli za historií tohoto významného dokumentu a otevřeli diskusi o jeho odkazu pro současnost.

Videa

Video placehodler